Mapy ścienne

08.08.2018

AZJA POLITYCZNA

Nowa mapa w dziale: GEOGRAFIA

new meridian baner

Gdzie leży Kolkata, Mumbaj, Ćennaj, Sri Lanka, Mjanma, Pjongjang czy Guangzou?

To dawna Kalkuta, Bombaj, Madras, Cejlon, Birma, Phenian oraz Kanton. Oficjalne dziś nazwy azjatyckich państw i miast, choć czasem – jak Kanton i Guangzou używane są nadal równorzędnie.

Państwa łączą się i dzielą, zmieniają nazwy, powstają i znikają. Podobnie dzieje się z miastami.

Są żywe jak język, którymi są opisywane i nazywane. Zmiany polityczne, utrata lub zdobycie niepodległości, wpływów czy zależności pociąga za sobą zmiany nazw. Czasem zmiana wynika z błędów tłumaczeń czy uproszczeń – przykładem może być Phenian, który do niedawna dobrze funkcjonował w polskich mediach. Dziś używana jest poprawna nazwa – Pjongjang.

Warto sięgnąć głębiej i poznać lokalne nazwy, które wielu przypadkach nie pokrywają się z oficjalnymi. Przykładem może być Damaszek, stolica Syrii, na którą lokalnie mówi się aš-Šām, a  Allepo nazywane jest Haleb. Przykładów i ciekawostek dotyczących nazw, ich pochodzenia, przekształceń oraz zmian można by wymieniać długo.

Spójrzcie jednak na mapę.

MR GE 71 Azja polityczna

Zamieściliśmy na niej najbardziej aktualne dane (z 2018 roku), dotyczące zarówno podziału administracyjnego, nazewnictwa jak i danych demograficznych. Układ państw i ich granice oraz główne miasta i regiony pokazane są na tle cieniowanego reliefu powierzchni ziemi. Dookoła mapy rozmieszczone jest tabelaryczne zestawienie najważniejszych danych o wszystkich państwach azjatyckich. Znajdziecie tam informacje o powierzchni, ludności, stolicach, języku oficjalnym oraz flagach. Na mapie odnajdziecie również krainy historyczno-geograficzne oraz lokalizacje najbardziej interesujących miejsc, zabytków i obiektów dziedzictwa kulturowego.

Mapa dostępna jest w sklepie MERIDIAN – standardowy wymiar wynosi 160 cm x 120 cm, a laminowanie dwustronnie folią strukturalną o podwyższonej wytrzymałości na rozdzieranie oraz oprawa w drewniane półwałki z zawieszeniem sznurkowym gwarantuje wieloletnią żywotność.