EKSTREMALNE ZJAWISKA KLIMATYCZNE

TEMPERATURY I NASŁONECZNIENIE

Wbrew temu co może się nam wydawać kiedy czytamy, słuchamy lub oglądamy wiadomości w mediach, ekstremalne zjawiska pogodowe nie są domeną, czy też wątpliwym przywilejem ostatnich lat. Znacząca większość zjawisk, tych które oczywiście udało się zarejestrować, miała miejsce wiele lat temu, a niektóre wręcz datują się z pierwszej połowy XX lub z XIX wieku.

NAJGORĘTSZE I NAJZIMNIEJSZE MIEJSCA ŚWIATA

Najwyższa średnia temperatura roczna - Dallol, Etiopia

Najcieplejszym miejscem na Ziemi, notującym najwyższe średnie temperatury roczne – 34,6 °C mierzone od listopada 1960 do października 1966 – jest Dallol w Etiopii. Dallol to opuszczone miasto górnicze położone w depresji w Kotlinie Danakilskiej, przy granicy z Erytreą. Do połowy XX w. eksploatowano tu sole potasowe, obecnie jedyną okoliczną ludnością są koczownicze pasterskie plemiona Afarów.

Najgorętsze miejsce świata - Pustynia Lut, Iran

Do niedawna o prymat w tej kategorii współzawodniczyły libijska Al-Azizija z temperaturą 57,8 °C zanotowaną w 1922 i amerykańska Dolina Śmierci z 56,7 °C – pomiar w 1913. Jednak według najnowszych danych, zarejestrowanych przez satelitę NASA w 2005, rekordowa temperatura na powierzchni Ziemi wynosiła 70,7 °C i zmierzona została na irańskiej Pustyni Lut.

Najzimniejsze miejsce świata - stacja Wostok, Antarktyda

Najniższa temperatura powietrza -89,2 °C zarejestrowana została 21 lipca 1983 na Antarktydzie w okolicy rosyjskiej stacji badawczej Wostok. Stacja położona jest na lądolodzie Antarktydy Wschodniej, na wysokości 3488 m n.p.m. nad najsłynniejszym jeziorem podlodowym o tej samej nazwie. Stacja Wostok dzierży również rekord w najniższej średniej temperaturze rocznej, w latach 1958-1968 wynosiła ona -57,2 °C.

Najbardziej zachmurzone miejsce świata - Orkady Południowe

Najmniejsze średnie roczne usłonecznienie – 478 godzin, czyli 11% usłonecznienia możliwego, zanotowano na Orkadach Południowych, w latach 1903-1950 oraz 1978-1991. Tym samym mały archipelag na Oceanie Południowym wygrał pierwsze miejsce w konkurencji na najbardziej pochmurne miejsce na Ziemi, przynajmniej jeżeli chodzi o stały ląd.

Najbardziej słoneczne miejsce świata - Yuma, Arizona, USA

Największe średnie roczne usłonecznienie wynoszące 4040 godzin, czyli 91% usłonecznienia możliwego, zaobserwowano w Yumie, w stanie Arizona. Pomiarów dokonano w latach 1951-1978. Starszym kolegom (i niektórym koleżankom) nazwa miejsca kojarzyć się będzie głównie z absolutnie klasycznym westernem, a sam region wygląda niezbyt zachęcająco i przyjaźnie, tak jak większość miejsc ekstremalnych zjawisk klimatycznych.

Na mapkach poniżej możecie znaleźć wszystkie wymienione miejsca, ciekawe i piękne na swój sposób, ale bardzo niegościnne dla ludzi i życia.

To tylko część rekordów klimatycznych zanotowanych na naszej planecie, o najbardziej wilgotnych, suchych, wietrznych miejscach Ziemi, i paru jeszcze innych ciekawych zjawiskach napiszemy wkrótce  w dziale CHATA POLIMATA. Poniżej zaś mapa stref klimatycznych świata.

Strefy-klimatyczne-swiata
Strefy klimatyczne świata

Mapa ścienna dostępna jest w sklepie MERIDIAN – standardowy wymiar wynosi 160 cm x 120 cm (opcjonalnie 200 cm x 150 cm), a laminowanie dwustronnie folią strukturalną o podwyższonej wytrzymałości na rozdzieranie oraz oprawa w drewniane półwałki z zawieszeniem sznurkowym gwarantuje wieloletnią żywotność.

Z mapy można również korzystać w wersji interaktywnej, która wchodzi w skład MULTIMEDIALNEGO ATLASU DO GEOGRAFII – ŚWIAT I KONTYNENTY.