NOWA MAPA ŚCIENNA W DZIALE:

GEOGRAFIA

AZJA POLITYCZNA   ( STAN NA 2018 ROK)

Gdzie leży Kolkata, Mumbaj, Ćennaj, Sri Lanka, Mjanma, Pjongjang czy Guangzou?

To dawna Kalkuta, Bombaj, Madras, Cejlon, Birma, Phenian oraz Kanton. Oficjalne dziś nazwy azjatyckich państw i miast, choć czasem – jak Kanton i Guangzou używane są nadal równorzędnie.

Państwa łączą się i dzielą, zmieniają nazwy, powstają i znikają. Podobnie dzieje się z miastami.

Są żywe jak język, którymi są opisywane i nazywane. Zmiany polityczne, utrata lub zdobycie niepodległości, wpływów czy zależności pociąga za sobą zmiany nazw. Czasem zmiana wynika z błędów tłumaczeń czy uproszczeń – przykładem może być Phenian, który do niedawna dobrze funkcjonował w polskich mediach. Dziś używana jest poprawna nazwa – Pjongjang.

Warto sięgnąć głębiej i poznać lokalne nazwy, które wielu przypadkach nie pokrywają się z oficjalnymi. Przykładem może być Damaszek, stolica Syrii, na którą lokalnie mówi się aš-Šām, a  Allepo nazywane jest Haleb. Przykładów i ciekawostek dotyczących nazw, ich pochodzenia, przekształceń oraz zmian można by wymieniać długo.

Spójrzcie jednak na mapę.

Azja polityczna - mapa ścienna

Zamieściliśmy na niej najbardziej aktualne dane (z 2018 roku), dotyczące zarówno podziału administracyjnego, nazewnictwa jak i danych demograficznych. Układ państw i ich granice oraz główne miasta i regiony pokazane są na tle cieniowanego reliefu powierzchni ziemi. Dookoła mapy rozmieszczone jest tabelaryczne zestawienie najważniejszych danych o wszystkich państwach azjatyckich. Znajdziecie tam informacje o powierzchni, ludności, stolicach, języku oficjalnym oraz flagach. Na mapie odnajdziecie również krainy historyczno-geograficzne oraz lokalizacje najbardziej interesujących miejsc, zabytków i obiektów dziedzictwa kulturowego.

Mapa dostępna jest w sklepie MERIDIAN – standardowy wymiar wynosi 160 cm x 120 cm, a laminowanie dwustronnie folią strukturalną o podwyższonej wytrzymałości na rozdzieranie oraz oprawa w drewniane półwałki z zawieszeniem sznurkowym gwarantuje wieloletnią żywotność.


Więcej informacji znajdziesz w sklepie: